Henryk Górski - Zbiór ćwiczeń z emisji głosu, recenzja.

Czy warto kupić tę książkę? Co zawiera? Komu jest dedykowana i czy chętnie z niej korzystam? Zapraszam. 🎶

emisja głosu
Henryk Górski, zbiór ćwiczeń z emisji głosu

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ogólne uwagi, objaśnienia materiału ćwiczeniowego oraz garść informacji na temat sposobu atakowania dźwięku, budowy aparat głosowego i oddechu. Znajdują się tam również sugestie dotyczące śpiewania. Z kolei druga część to już ćwiczenia oddechowe, rezonacyjne i artykulacyjne, poważna sprawa 🙂

Henryk Górski, Zbiór ćwiczeń z emisji głosu (uwagi metodyczne)

Uwagi metodyczne wskazujące najwłaściwszą postawę w śpiewaniu oraz sposoby, jak wykonać prawidłowy wdech i wydech. W dalszej części znajdziemy rodzaje podparcia, wiadomości o oddechu dobieranym, sugestie dotyczące rozśpiewania („Rozśpiewanie powinno trwać od pięciu do dziesięciu minut, gdy ma ono stanowić pierwsze ogniwo np. lekcji kształcenia słuchu, a dziesięć do dwudziestu minut, gdy jest to początek np. próby zespołu wokalnego czy chóru”).

Uważam podręcznik za wart uwagi, zarówno dla nauczycieli emisji głosu, jak i osób posiadających własne pianino, chętnych do samodzielnego rozwoju. 

Henryk Górski, Zbiór ćwiczeń z emisji głosu (ćwiczenia dla najmłodszych)

Książka zawiera zarówno ćwiczenia dla najmłodszych, jak i te dla starszych zainteresowanych. Znajdują się w niej również uwagi dla prowadzących „rozśpiewki” lub inne zajęcia z emisji głosu. Zbiór ćwiczeń z emisji głosu jest dobrą propozycją również dla tych, którzy chcą rozpocząć nauczanie innych, a nie wiedzą do końca jaką obrać metodykę (jak uczyć śpiewu – ćwiczenia z komentarzami). 

Henryk Górski, Zbiór ćwiczeń z emisji głosu (ćwiczenia wstępne dla wszystkich)

Tak jak powyżej prezentują się wszystkie ćwiczenia. Każde z nich zawiera obszerny komentarz, w jaki sposób prawidłowo je wykonać.

Henryk Górski, zbiór ćwiczeń z emisji głosu (ćwiczenia i komentarze)

Podsumowanie:

  • 112 ćwiczeń
  • materiał do rozśpiewania
  • konkretne problemy i sposoby na doskonalenie określonych umiejętności wokalnych (intonowanie dźwięku, wchodzenie na dźwięk, prowadzenie głosu, dykcja, artykulacja, dynamika, wyrównanie rejestrów, doskonalenie techniki wokalnej)
  • Materiał ćwiczeniowy składa się z kilkunastu ćwiczeń znawców sztuki wokalnej, z którymi autor zetknął się w przeszłości (m.in. Haliny Sobierajskiej, Ireneusza Łukaszewskiego) oraz z wyników jego własnych doświadczeń podczas prowadzenia zespołów chóralnych.

Polubiłam tę pozycję, chętnie z niej korzystam, polecam ją i Tobie. 

PS Nie kopiuj, kup książkę 🙂

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *